Zahtevo za neposredno izplačilo nadomestila plače delavcu primarno vloži delodajalec, če ta tega ne stori, pa lahko zahtevo vloži tudi delavec, so danes sporočili iz ZZZS.
Zahteva se lahko vloži le v primeru, če delodajalec za mesec, na katerega se nanaša zahteva, vsem pri njem zaposlenim delavcem ni izplačal plač in nadomestil plač in če tudi delavcu ni izplačal nadomestila, ki je predmet zahteve. Delodajalec lahko z eno zahtevo zahteva neposredno izplačilo nadomestila za več pri njem zaposlenih delavcev, in sicer za vsak koledarski mesec zadržanosti od dela posebej.
Delodajalec mora zahtevo vložiti v osmih dneh po preteku meseca, v katerem je nadomestilo plače zapadlo v plačilo. Delavec pa zahtevo lahko vloži, če ga delodajalec do osmega dne v mesecu po preteku meseca, v katerem je nadomestilo zapadlo v plačilo, ni obvestil, da je sam vložil zahtevo na ZZZS.
Zahtevi je potrebno priložiti izjavo delodajalca, da vsem pri njem zaposlenim delavcem ni izplačal plač in nadomestil plač in da tudi delavcu ni izplačal nadomestila, ki je predmet zahteve, ter pravilno in popolno izpolnjeno originalno potrdilo o upravičeni zadržanosti od dela. Podatke s hrbtne strani potrdila lahko nadomesti računalniška specifikacija.
Prav tako je potrebno o vložitvi zahteve priložiti še podatke o transakcijskem računu delavca in tudi morebitno drugo dokumentacijo, kot npr. podatke iz informativnega izračuna dohodnine oz. odločbo o odmeri dohodnine, plačilno listo in izjavo o uveljavljanju olajšav pri izračunu dohodnine za vzdrževane družinske člane, opozarjajo v ZZZS.
Na podlagi vseh listin in drugih potrebnih podatkov, na podlagi katerih je mogoče obračunati nadomestilo plače, zavod nato opravi obračun nadomestila, ki ga izplača v roku 15 dni od prejema popolne dokumentacije.
Podrobnejše informacije in vzorci vlog so objavljeni na spletni strani ZZZS.
ZZZS bo sicer izplačal nadomestilo plače neposredno delavcu tudi v primerih, ko bo vložena zahteva za neposredno izplačilo nadomestila plače za čas začasne zadržanosti od dela s pravico do nadomestila plače v breme ZZZS pred današnjim dnem, če nadomestilo plače ni bilo delavcu izplačano zaradi objektivnih razlogov na strani delodajalca. Terjatev iz tega naslova zastara v treh letih od dne, ko bi moralo biti nadomestilo plače delavcu izplačano s strani delodajalca, so še pojasnili v zavodu.